Jest to bardzo specyficzne pomieszczenie. Dla wielu osób jest to serce domu. W teorii służy ono przede wszystkim do przygotowywania posiłków, a w rzeczywistości jest to miejsce, w którym jemy, spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości, a nawet pracujemy czy czytamy. Bez znaczenia, czy masz dużą kuchnię, którą możesz podzielić na różne strefy, czy jedynie nieduży aneks, rozplanowanie instalacji elektrycznej to niezwykle ważny element aranżacji.
Odpowiednie oświetlenie kuchni to klucz do funkcjonalnej i estetycznej aranżacji. Oświetlenie wpływa na atmosferę w pomieszczeniu, umożliwia swobodne wykonywanie codziennych czynności i podkreśla charakter kuchni. Jakie więc oświetlenie do kuchni wybrać? Oto kilka propozycji.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest lampa wisząca sufitowa, która z powodzeniem używana jest od wielu lat na całym świecie. Wybierając model wiszący, pełni on funkcję głównego źródła światła. W przypadku dużego pomieszczenia możesz postawić na model z dużym kloszem, pamiętaj jednak, by wzór i kolor odpowiadał pozostałej aranżacji pomieszczenia. Lampy wiszące to strzał w dziesiątkę w przypadku aneksów połączonych z jadalnią lub salonem, gdzie wieszane są nad stołem. Doskonale prezentują się solo lub w zestawie, który stylowo dopełni wnętrze, a jednocześnie zapewni komfortowe warunki podczas spożywania kolacji czy innych posiłków.
Kolejną atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych lamp sufitowych są plafony, które mogą niedostatecznie doświetlać pomieszczenie. To wspaniały wybór do małych wnętrz, gdzie mogą pełnić funkcję głównego źródła światła. Plafony wyróżnia płaska forma, więc fantastycznie sprawdzają się również w szczególnie niskich kuchniach.
Jeśli zastanawiasz się, jak modnie zaplanować oświetlenie w kuchni, postaw na taśmy LED. Sprawdzają się nie tylko do doświetlania blatów i szafek, ale również całego pomieszczenia. Umożliwiają dostosowane oświetlenia do potrzeb danego wnętrza oraz indywidualnych oczekiwań domowników. Dodatkowo, w przypadku LEDów zwróć uwagę na opis barwy. Wybieraj
jednakową barwę, która stworzy spójną całość w Twoim domu. Najczęściej na żarówce znajduje się informacja o “ciepłym” lub “zimnym” odcieniu. Dodatkowo pamiętaj o temperaturze barwowej. Jest ona podawana w kelwinach (ciepłe poniżej 3300 K, zimne powyżej 5000 K).
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o funkcjonalną i estetyczną aranżację tego pomieszczenia. Lampa wisząca sufitowa, plafon czy taśmy LED to tylko kilka propozycji, które warto rozważyć. Ważne jest również, aby dopasować barwę i temperaturę barwową do charakteru pomieszczenia oraz innych elementów aranżacji. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu kuchni, możesz stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń, w której przyjemnie spędzisz czas.